Agama vousatá má opravdu pestrý jídelníček. Mláďata preferují převážně stravu živočišnou, u dospělých agam tvoří velikou část jídelníčků také strava rostlinná. 
 

ŽIVOČIŠNÁ SLOŽKA POTRAVY

agama vousatá a cvrček

 
Živočišnou složku potravy mohou tvořit cvrčci, švábi, sarančata, kobylky či jiný smýkaný hmyz.
Krmný hmyz podáváme agamě živý.
Strava by neměla být monotónní. Jestliže používáme jako hlavní krmivo cvrčky, dopřejeme agamě čas od času šváby či sarančata a naopak.
 
1. CVRČCI
Gryllus assimilis
 
Mezi nejčastější druhy cvrčků používaných ke krmení patří cvrček stepní/banánový (Gryllus assimilis) a cvrček domácí (Acheta domestica).
Osobně dávám přednost chovu cvrčka banánového, protože necvrká a není hlučný.
 
Cvrčky je zapotřebí řádně krmit a poskytnout jim možnost doplnění pitného režimu. Jejich stravu bychom měli doplňovat o nejrůznější ovoce, zeleninu a luční rostliny, jakožto zdroje cenných vitamínů. Poté máme jistotu, že se agamě dostane kvalitního výživného krmiva.

V samostatné části "Chov hmyzu" se dozvíte jak se o cvrčky správně starat.

 
2. ŠVÁBI
šváb argentinský
 
Existuje mnoho druhů švábů, ke zkrmování je nejčastěji využíván šváb argentinský (Blaptica dubia) a šváb turkistánský (Shelfordella tartara) a jsou velmi kvalitním krmivem.
 
Stejně jako cvrčci, by měli být švábi řádně krmeni.
V samostatné části "Chov hmyzu" se dozvíte jak se o švábi správně starat.
 
 
3. SARANČATA, KOBYLKY A JINÝ SMÝKANÝ HMYZ
saranče
 
Pro zpestření potravy můžeme agamě zakoupit také sarančata. Pro zajímavost - sarančata mají červeně zbarvené tukové kapénky, které lze následně objevit v trusu agamy. Na první pohled se poté může zdát, že je v trusu obsažena krev.
 
V létě můžeme chodit smýkat hmyz na louku. Lze chytat kobylky, cvrčky, sarančata, chroustky, dokonce i motýly, mouchy, vosy a podobně.
Důležité je nechytat hmyz na loukách ošetřených chemickými postřiky! Při lovu volně žijících zástupců hmyzu nesmíme lovit chráněné druhy!
 
4. LARVY Potemníka moučnýho (Tenebrio molitor) - MOUČNÍ ČERVI
agama vousatá a červ
 
Z hlediska dlouhodobého podávání jde o nevhodnou potravu.
Mouční červi nejsou vydatní na vápník a jsou tuční. Při dlouhodobějším podávání mohou způsobovat zácpu. Pro agamy jsou larvy potemníka moučného pochotkou, proto jim je můžeme dopřávat jako pamlsek - v žádném případě nemohou sloužit jako jediná živočišná složka potravy.
 
5. ŽÍŽALY - Žížala obecná (Lumbricus terrestris)

agama vousatá a žížala

 

Obsahují poměrně vysoké množství vápníku a jsou vyváženou stravou - jsou měkké a tak nehrozí zaklínění ve střevech. Po krmení žížalami bývá řidší stolice. Žížaly můžeme zakoupit ve zverimexu či v prodejnách s rybářskými návnadami. Také na ně můžeme vyjít do přírody, ale vyvarujme se místum hnojišt a zemin, kde se chemicky hnojí.

 

Krmím agamy střídavě švábem argentínským a cvrčkem banánovým, které také odchovávám a mám zásobu. Čas od času koupím sarančata a dám jim co najdu - pavouka, mouchu, brouka, to co prostě nechtěně přilétne do našeho domova. V létě vezmu agamy na louku na procházku a nachytají si a spasou na co mají chuť. Nejen, že si spasou a nachytají přírodní potravu, ještě získají dostatek přirozeného slunečního záření UVB a UVA, které je pro ně důležité.

 

ROSTLINNÁ SLOŽKA POTRAVY

agama krmení

Rostlinná složka potravy je přirozeným zdrojem vitamínů a vlákniny a napomáhá k doplnění potřebného množství tekutin. Agamám ji můžeme poskytovat denně, a to jak mláďatům, tak dospělcům. Mláďatům je vhodné rostliny nakrájet na menší kousky, dospělým jedincům můžeme dávat listy v celku.
 
Vhodná rostlinná potrava:
Základním kritériem zelené potravy je obsah vápníku a fosforu.
Ideální poměr vápník / fosfor je 3 - 6 : 1 ve prospěch vápníku.
Tabulka hodnot bylin a běžně dostupné zeleniny.
Letní strava
agama australská pampeliška
 
pampeliška, jitrocel a jetel, kopřivy, hluchavky, bylinky, listy jahodníku, květy heřmánku, podbělu, pampelišky, sedmikrásky atd.

Pampeliška 2,8 : 1
Jetel luční 7,5 : 1
Jitrocel kop. 17 : 1 výborný zdroj vitamínů

Zimní strava

Čínské zelí 2,8 : 1 - Rukola 2,5 : 1 - Polníček 1 : 1 - Ledový salát 0.8 : 1 - Hlávkový salát 1 : 1 - Římský salát 2,7 : 1 - Kapusta 2 : 1
Kapusta růžičková 0,2 : 1 - Kapusta kadeřavá 2,8 : 1 - Mrkvová nať 8 : 1 - Celer 1,3 : 1 - Řapíkatý celer 2 : 1 - Petržel 3 : 1
Brokolice 1 : 1 - Brokolice listy 3,9 : 1

agama vousatá a zelenina          

                               

Agamy milují pampelišky, a to jak pampeliškové listy, tak jejich žluté květy. V létě lze dávat luční kvítí včetně květů, jak natrhat, tak opět při procházce s agamou na letním slunci. V zimě, dokud nemrzne lze venku stále utrhnout ledasco zeleného. Svým agamkám v zimě dávám ledový salát, čínské zelí a rukolu na prostřídání a zdarma si odnáším z obchodu odřezky mrkvové natě, kterou agamy milují a je pro ně velmi výživná.
 
OVOCE A ZELENINA
ovoce a agama
 
Ovoce a zeleninu můžeme podávat pouze jako pamlsek.
Jablko, hruška, banán, meloun, okurka, paprika, mrkev, jahoda apod.
 
Nevhodné pro agamy jsou veškeré citrusové plody!
 
Denně dávám na plátky nakrájenou mrkev (naše agamy ji milují-mají díky karotenu i výraznější barvu těla) a jednou týdně jim dám něco z ovoce plátky jablíčka, kus melounu nebo banánu.

 

VITAMÍNY A VÁPNÍK

Naše agamy milují rostlinou potravu, každý druhý den posypu zelené krmení vápníkem a jednou týdně nakapu vitamíny. Do krmení cvrčkum a švábum také přidávám vápník.
 
VITAMÍNY

 

agama vousatá a vitamíny
 
Reptisol je hodnotné a chutné doplňkové krmivo s obsahem životně důležitých vitamínů. Zvyšuje odolnost proti nemocem a pečuje o pokožku plazů.
1x týdně
 
 
agama vousatá a uvb 200
 
Vitamín D3 - Vitamín D3 hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití.
Vitamín D3 agamy získávají syntézou provitamínu D, a to prostřednictvím UVB záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce.
Přístup k UVB záření lze agamě poskytnout pomocí UVB výbojek či kompaktních UVB zářivek
V létě na procházce ze slunečního záření přirozenou cestou. Choťte se svými miláčky na procházky a dopřejte jim v létě pohyb a přírodní stravu včetně slunce.
 
 
 
 agama vousatá na procházce
 
VÁPNÍK
agama vousatá a roboran
 
ROBORAN pro plazy je vitamíno-minerální doplněk s obsahem vitamínů makro a mikroprvků. Je obohacen o biotin. Má příznivý vliv na stav kůže a rychlý průběh svlékání. Ovlivňuje celkový zdravotní stav, příznivě působí na příjem potravy a na rozmnožovací schopnosti.
4x až 6x týdně
 

PITNÝ REŽIM

Přestože se jedná o zvířata, která obývají pouště a polopouště, na pitný režim nesmíme zapomínat.
Významnou roli při doplnění tekutin hraje již zmíněná rostlinná složka potravy, nicméně v teráriu by neměla chybět také miska s vodou.
Agamy přirozeně pijí olizováním kapiček vody ze svého okolí, proto je můžeme pravidelně jemně porosit klasickým rozprašovačem na rostliny. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Každodenní rosení pomáhá agamám se bez problému svléknout a obnovit novou kůži.
Agama mimo jiné přijímá vodu celým povrchem těla a tím se zavodňuje, proto jednou týdně koupu všechny agamy ve vaně v teplé vodě.
Pozor rychlý přechod teplot z rozehřátého terária  do ledové vody, by jim mohl způsobit infarkt, na to pozor. Voda musí být minimálně vlažná.
 
 

ČETNOST KRMENÍ

Mládata
Mláďata v krmení neomezujeme. Živiny investují do vývoje, kdy nejvíce rostou do jednoho roku života.
Dáváme jim tolik potravy, kolik sežerou. Velikost krmeného hmyzu by měla odpovídat zhruba šířce tlamičky.
Mláďata denně sežerou průměrně 10-20 kusů hmyzu (dle velikosti).
Rostlinnou potravu neomezujeme.
 
Odrost a dospělí jedinci
S dospíváním začínáme krmnou dávku snižovat.
Agamy rostou nejvíce do jednoho roku života, poté už jen velmi málo. Pokud bychom jim nabízeli neomezené množství živočišné potravy, živiny by se již neinvestovaly do růstu, ale ukládaly by se v podobě tuků. Zhruba od půl roku života postačí krmit živočišnou potravou obden. Dospělou agamu (od jednoho roku života) krmíme cca 3x týdně, v omezeném množství (například 10 cvrčků nebo 6 švábů Blaptica dubia).
Rostlinnou složku potravy stejně jako u mláďat neomezujeme a nabízíme denně.
Krmení samozřejmě přizpůsobujeme na základě celkového stavu agamy.
 
Velmi vhodné je naučit agamy na krmení z ruky, máte díky tomu dokonalý přehled o tom, co agama sní a také hmyz neběhá po teráriu. Naše agamy jsou zvyklé jíst cvrčky i z pinzety.
 
agama

Prodej mláďat

Hledáme domov pro mláďata agamy vousaté vylíhnuté v červenci 2023. 
V případě zájmu volejte +420 739 220 845 Andrea Kapsová
Cena 1500,-Kč za jednoho mládě včetně termotašky a výhřevného sáčku.
 
Otec Luis - orange klasik x Matka Sunny - orange leatherbak
mláďata - orange klasik - Samuel, Silvinka, Stelinka
mládě - klasik zatím nevybarvené - Sebastian
 
Všechna mláďata od nás ochází bezpečně v plastové krabičce, vložené do termotašky a s výhřevným sáčkem.
Včetně vytištěných jednoduchých rad k chovu.
Více
 

Blog / Novinky

Brožura k Agamě

 

 

Ke stažení jednoduché a zkrácené informace k chovu agamy vousaté

Agama vousatá předání chovateli

Často se mne ptáte jak máte převést mládě agamy vousaté domu.

1) doma nachystejte a vyhřejte terárium

2) v autě by měla být teplota min. 20 stupňů v zimě

3) všechna mláďata odemne ochází

- v plastové krabičce, vložené do termotašky a v zimě s výhřevným sáčkem

agama vousatá

Inzerce

Čištění aut Praha

Čištění aut Praha