Terárium
Vzhledem ke svým rozměrům a ke skutečnosti, že nejvhodnější chovná skupina je 1 samec a 2-3 samice, tak jsou pro takto velkou skupinu vhodné rozměry terária 1 x 1 x 1, 5 m . Samci mezi sebou svádějí souboje, proto je chov více samců pohromadě možný pouze ve velikém teráriu a ve větší skupině. Dominantní samci také obsazují nejlepší místa na vyhřívání a pro odpočinek na větvi. Ze své vlastní zkušenosti však důrazně nedoporučuji chov více samců v jednom teráriu. Chov jedince není nijak nemožný, lepší pro soliterní chov je samec. Pro jedince se velikost terária pohybuje okolo 100 x 60 x 60 cm - hodnoty jsou jen orientační. Obecně platí, že čím je terárium větší, tím pro agamu lépe. Jestliže je terárium malé, agama má často pobitý čenich až na kost. Denní teplotu bychom měli mít 26 - 31°C a noční teplotu s poklesem až na 21°C.
Původní třípatrové terárium z OSB desek. Výborný způsob chovu, když máte více agam.
Nová terária k dobrému způsobu oddělení samečků od samic. Z dřevotřísky a větrání zeshora.
Osvětlení
Přírodnímu nefiltrovanému slunečnímu záření se nic nevyrovná, avšak můžeme se pokusit o částečnou náhradu v podobě UV zářivek či žárovek. Záření UVB je důležité pro zpracování vitamínu D3, který získávají ze stravy a při nedostatku tohoto záření může docházet k metabolickému onemocnění kosti (nedostatek vápníku). To co ušetříte na osvětlení se prodraží na léčebných výdajích. Také je velmi důležitá vzdálenost od zářivky, účinnost bývá do 30 cm, proto poskytněte agamám nějakou větve přímo pod zářivkou. Dávejte si pozor na levné žárovky, kde je psáno, že poskytují celé spektrum záření, jedná se většinou jen o záření UVA. Nezapomínejte, že se stářím zářivky se snižuje vyzařované množství UVB, proto bych asi tak po 8 měsících zářivky měnila.
Tepelné zdroje
Pro vytopení terária na určitou teplotu volíme žárovky - buď obyčejné nebo keramické. Wattáž žárovky zjistíme nejjednodušeji měřením teploty, nejčastěji vyhovuje 40W žárovka, v teplejších místnostech i 25W. Avšak dávejte pozor, aby se zvířata nemohla popálit. Topné kameny bych do terária vůbec neumísťovala, agamy se rády sluní a ne se pečou na kamenech, opět je zde nebezpečí, že se zvířata mohou opálit. V každém teráriu by také neměl chybět teploměr.
Jak vidíte na původním z OSB desek, mám terárko ve třech patrech - prostřední patro slouží jako hlavní vyhřívání a tak mám keramickou objímku na speciálně silnou žárovku UVA INTENSE 75W (pro světlo a teplo) a tím vytopím všechna tři patra. V každém patře je UVB žárovka REPTILE UVB 200, kvůli vitamínu D a horní a dolní patro má ještě kvůli světlu a teplu obyčejnou žárovku 40W.
V teráriu je potřeba tedy mít
- denní světlo v jedné půlce terária a v druhé půlce stín, aby se mohla agama schovat do chládku (tam by měla být i skrýš)
- sluneční světlo v podobě UVB zářivky (která dává agamě vitamín D)
- teplo wattáž zvolíte dle teploměru - lze mít 40W , někde je potřeba i 75W, když máte krásné velké a prostorné terárium
Voda
Agamy vodu milují ale ne všechny. Měli byste agamám poskytnout velkou vodní plochu se stále čistou vodou. Nezapomínejte na to, že agamy vypouští exkrementy i exkrety ve vodě, proto je nutná každodenní výměna. Jako vodní nádrž můžete použít různé plastové nádoby či akvárium a podobné. Berte ohled při výběru nádoby na snadnou údržbu. Poskytněte jim také dostatek vody, aby se mohly aspoň z 50% ponořit. Vodu není potřeba vyhřívat, postačí pokojová teplota, důležitější je čistota vody.
V teráriu mám misku s čistou vodou - denně měním. Agamy rosím a jednou týdně koupu.
V teráriu mám misku s čistou vodou - denně měním. Agamy rosím a jednou týdně koupu.
Substrát
Zde by se mohla strhnout velká hádka. Máte na výběr několik možností, ze kterých můžete vybírat. Bukové štěpky (chipsy) jsou velmi estetické, čisté, suché a bez zápachu, ale mají jednu nevýhodu, těžko se s nimi udržuje vysoká vlhkost. Lignocel je snad nejkontroverznější substrát. Mnoho chovatelů jej považuje za ďáblovo sémě a mnoho chovatelů si jej nemůže vynachválit. Já osobně používám směs lignocelu, písku a rašeliny a vyhovuje mi. Používání samotného písku bych zavrhl, agamy někdy písek požírají a to by mohlo vést k ucpání střev, proto jej vždy s něčím míchat. Samotná rašelina není špatná, avšak já preferuji svůj mix, který denně močím, aby byl stále vlhký a neuschnul, poté by prášil a lepil se na agamy. Dále pak je vhodné používat nějaké kameny na slunění pod světlem a větve na lezení.
Živé rostliny
Jsou výborné pro udržení vlhkosti v teráriu. Jestliže si koupíme rostlinu a hodláme ji do terária zasadit, tak bych ji nechal asi 14 dní ještě mimo terárium, osprchoval ji a přesadil. Často se stává, že rostliny mají na sobě různé postřiky a chemická hnojiva, která mohou být nebezpečná. Také dávejte pozor na jedovaté rostliny. Na zasazení do terária jsou vhodné různé Draceny, Datlovníky či Areca.
Nezbytností je spleť větví po celém prostoru. Jestliže si chceme pořídit větve z přírody, tak nejvhodnější jsou dubové a bukové, větve ovocných stromů musíme častěji měnit. Dávejte také pozor na výrobu vlastních terárii a na použití různých toxických látek. Toxická lepidla a barvy mohou agamám škodit. Nejčastěji si doma chovatel vyrábí stěnu pro agamy, tady důrazně pozor na různé laky a podobné, protože stěny silně zapáchají až několik týdnů, proto se musí nechat po delší dobu venku větrat.
Nezbytností je spleť větví po celém prostoru. Jestliže si chceme pořídit větve z přírody, tak nejvhodnější jsou dubové a bukové, větve ovocných stromů musíme častěji měnit. Dávejte také pozor na výrobu vlastních terárii a na použití různých toxických látek. Toxická lepidla a barvy mohou agamám škodit. Nejčastěji si doma chovatel vyrábí stěnu pro agamy, tady důrazně pozor na různé laky a podobné, protože stěny silně zapáchají až několik týdnů, proto se musí nechat po delší dobu venku větrat.