KDE KOUPIT AGAMU
1. Od ověřeného chovatele
- Tato možnost je samozřejmě ta nejlepší. U chovatele máte většinou na výběr z většího množství zvířat a můžete se podívat na podmínky, ve kterých jsou agamy chováné a v klidu si vybrat. Další výhoda je, že se můžete podívat na chovný pár (rodiče agamy).
- Nejvhodnějším způsobem předání je osobní odběr u chovatele.
- Chovatel vám navíc může předat do začátku nějaké rady a být s vámi v případě potřeby v kontaktu.
- Většina chovatelů nabízí své odchovy na svých internetových stránkách, inzercích a burzách.
2. Na zvířecí burze
- Na burze najdete nejčastěji právě přímé chovatele agam, ale pozor bohužel lze narazit i na překupníky, kde kvalita zvířat nemusí být v pořádku.
3. Ve zverimexu
- Většina zverimexů počítá s tím, že u nich dané zvíře pobude jen kratší dobu, proto zde často není péče na takové úrovni, na jaké by být měla. Mnohé zverimexy šetří na nesprávných místech, což se týká především kvality osvětlení, včetně přístupu k UVB záření. Jakmile se poté zvíře ve zverimexu zdrží delší dobu, začnou se na něm projevovat zdravotní potíže způsobené nevhodnou péči.
- Cena zvížat ve zverimexuje je také trochu více navýšená, což je další nevýhoda.
NA CO SE PŘI KOUPI ZAMĚŘIT
- Zdravá agama musí být čilá a aktivní. Rozhodně nekupujte apatického jedince.
- Pozornost věnujte páteři musí být rovná, stejně jako ocas - bez pokřivení. Končetiny musí být statné, bez otoků, agama se musí bez problémů čile pohybovat. Nekupujte agamu se slabými, případně třesoucími se končetinami.
- Bohužel se často stává, že agamy mají ukousnutou část ocásku či prsty. Jestliže je rána 100% zahojená, není s koupi takovéto agamy problém. Jestliže však rána zhojená není, agamu rozhodně nekupujte.
- Agama musí být dobře živená - nesmí být pohublá.
- Co se týká věku, kupte alespoň 2 měsíční agamu s velikostí od 20 cm i s ocáskem. Tato mláďata jsou již dobře rozkrmená a do tohoto věku by se měly objevit i případné vrozené vady.
- Cena agamy by neměla být na prvním místě. Důležité je hlavně zakoupit zdravého a silného jedince. Vše ostatní jako terárium, jeho vybavení a osvětlení bude mnohem dražší, než samotné zvíře.
- Jestliže máte v plánu agamy rozmnožovat, zakupte nepříbuzné jedince!
Jak agamu přenést domu?
Převoz v zimě
- V zimě je důležité dbát na to, aby nebyla agama vystavena nízkým teplotám. Stačí i krátký přechod z bytu do auta, agama může prodělat teplotní šok a následuje podchlazení, zápal plic, v nejhorších případech může agama na následky podchlazení také zemřít.
- Auto stačí vyhřát na 20°C. Při předchodu do auta a z auta je nejjedodušší dát si agamu pod bundu, kde bude pěkně v teple. Další možností je použít termobox (př. polystyrenový), do něhož se může dát navíc i láhev s teplou vodou, aby v boxu udržela teplo. Tento způsob přenosu je potřebný při jakékoliv jiné přepravě než s pomocí auta. Při delším transportu je vhodné použít topný sáček.
- Každý si může říci - však těch pár kroků do auta agamě nic neudělá - ano, je možné že to zvládne, ale je zde také veliká šance, že se to vážně projeví na jejím zdraví. Proto nepodceňujte přenosy i na velmi malou vzdálenost.
Převoz v létě
- Zde naopak musíme dávat pozor na přehřátí.
- Pokud je veliké horko a my se chystáme agamu převážet v autě, necháme ho před nastoupením vyvětrat. Každý jistě zažil během horkých dnů v autě "saunu" - pokud bychom do takového prostředí dali agamu, hrozí ji přehřátí a důsledky s tím spojené.
- Rozhodně nedoporučuji transport volně na rameni. S nějvětší pravděpodobností se setkáte se stresovou reakcí (včetně pokusu o útěk).
- Obecně lze k transportu použít jakoukoliv krabičku či krabici, ideálně s neprůhledným dnem, přičemž samozřejmostí je větrání. Přepravku uvnitř zajistíme tak, aby v ní agama neklouzala ze strany na stranu. Nevhodný je při přepravě například písek, naopak použít můžeme zmuchlané noviny, ubrousky...
Malá zvířata
- je nejvhodnější přepravovat v malých plastikových krabičkách, do kterých dáme papírové ubrousky, aby se agamy měly čeho držet. Samozřejmě z jedné strany krabičky vytvoříme dostečné otvory (dírky), aby se do krabičky dostal vzduch. Takto připravená mláďata pak dáme do termálního boxu, buď z polystyrenu, nebo i jiného materiálu podobných izolačních vlastností.
Větší jedinec
- můžeme přepravovat v úměrně větších plastikových boxech. Ty také ještě před transportem vložíme do polystyrenového boxu.Takto zaopatřená zvířata jsou nachystaná na transport. Pokud by byla doba přepravy dlouhá, vložíme ještě dovnitř plastovou láhev s ohřátou vodou, která nám pomůže udržet teplé prostředí v boxu. Nesmíme pochopitelně použít vodu příliš teplou, abychom nezapříčinili popálení zvířat. Teplota by měla být kolem 35°C.
KARANTÉNA
Karanténa slouží jako preventivní opatření.
Přestože se může zvíře jevit na první pohled 100% zdravé, může v sobě mít ukryté například bakterie či parazity, kteří mohou později začít působit značné zdravotní problémy. Abychom předešli případné nákaze našeho chovu, nově zakoupená zvířata necháme vždy projít karanténou.
Jaké jsou zásady karantény?
- V rámci karantény umístíme zvíře do samostatného, velmi jednoduše zařízeného prostoru.
- Místo substrátu použijeme například noviny či jiný papír, který pravidelně (po vylučování agamy) měníme.
- Používáme sterilní pomůcky, které současně neužíváme pro zbytek chovu.
- Karanténa by měla být umístěná co možná nejdál od zbytku chovu, ideálně v jiné místnosti.
- Po ukončení karantény je zapotřebí veškeré věci vydesinfikovat.
Co karanténa obnáší?
- Po zakoupení nového jedince necháme vždy udělat rozbor trusu.
- Trus po celou dobu karantény vizuálně kontrolujeme a ihned vyhazujeme.
- Pozorujeme také samotné zvíře - zda je jeho chování v pořádku a nejeví žádné známky zdravotních obtíží.
- Před ukončením karantény je opět vhodné nechat udělat rozbor trusu.
Jaká je vhodná délka karantény?
- 5 - 6 týdnů, alespoň zhruba měsíc.
- Zvíře ponecháváme v karanténě i v případě negativního nálezu v rámci rozboru trusu po zakoupení. Onemocnění mají různou inkubační dobu, přičemž se může projevit až po delší době (do této doby se může zvíře jevit jako zcela zdravé).